Winners Announced, Celebration of Youth Sports Award Banquet


Warning: mysql_get_server_info() [function.mysql-get-server-info]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/lib/mysql/mysql.sock' (2) in /home/content/24/9629424/html/wp-content/plugins/xml-google-maps/xmlgooglemaps_dbfunctions.php on line 10

Warning: mysql_get_server_info() [function.mysql-get-server-info]: A link to the server could not be established in /home/content/24/9629424/html/wp-content/plugins/xml-google-maps/xmlgooglemaps_dbfunctions.php on line 10

On Jan. 22 at the Osage Centre, many area patrons of all things Cape Girardeau Parks and Recreation honored excellence in youth sports from the 2015 calendar year.

During the banquet, awards were presented to persons involved with Cape Girardeau’s many youth sports leagues, Cape Youth Tackle Football and the Southeast Missouri Soccer Club. A list of winners is below.

Dinner was provided by Olive Garden. Additional entertainment included a silent auction, guest speakers, an audio/visual presentation, and the awards ceremony.

2016 Celebration of Youth Sports Award Banquet Winners

Parks & Recreation Community Impact Award: Jim Grebing
Youth Sports Official of the Year Award: Mike Brown
Sponsor of the Year Award: Bi-State Oil Company
Parks & Recreation Foundation/Cape Noon Optimist Club Youth Sports Lifetime Achievement Award: Rick McDonald
First Tee Athlete of the Year: Riley Doughterty
Youth Track Club Athlete of the Year: Adrian Fox
Girls Youth Basketball League Coach of the Year: Bertha King
Girls Youth Basketball Athlete Coach of the Year: Leah Cauble
Girls Youth Basketball League Team of the Year: Eagles
SMASH Volleyball League Coach of the Year: Jason Wray
SMASH Volleyball League Athlete of the Year: Hailey Burnett
Female Travel Team of the Year: SMSC Chaos
Male Travel Team of the Year: SEMO Elite FC Bombers
Boys Baseball Coach of the Year: Tim Powderly
Boys Baseball Athlete of the Year: Isaac Respondek
Boys Baseball Team of the Year: Blue Claws
Girls Softball Coach of the Year: Matt Boxdorfer
Girls Softball Athlete of the Year: Callie King
Girls Softball Team of the Year: Mole Man
SMSC Girls Most Inspirational: Genevieve Lipe
SMSC Boys Most Inspirational: Sam Cairns
SMSC Girls Most Improved: Rylie Britton
SMSC Boys Most Improved: AJ Perez
SMSC Girls Athlete of the Year: Mary Dirnberger
SMSC Boys Athlete of the Year: Colby Hager
SMSC Girls Team of the Year: U13 Cougars
SMSC Boys Team of the Year: U11 Earthquake
CYTF Coach of the Year: Rodney Hurt
CYTF Athlete of the Year: Quincy Anderson
CYTF Team of the Year: Seahawks
NFL Flag Football League Coach of the Year: Mark Moore
NFL Flag Football League Athlete of the Year: Austin Criddle
NFL Flag Football League Team of the Year: Dolphins
Youth Soccer League Coach of the Year: John Easley
Youth Soccer League Boys Athlete of the Year: Kory Siebert
Youth Soccer League Girls Athlete of the Year: Vita Galati
Youth Soccer League Team of the Year: Dynamo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *